Post przez wielu z nas kojarzony jest tylko jako okres poprzedzający święta. W niektórych domach np. piątki były bezmięsne, a rodzice serwowali w tym dniu rybę lub inne wegetariańskie dania. Dziś coraz więcej słyszymy o różnego rodzaju postach, np. przerywanych, które znacząco różnią się od tych tradycyjnych, wyniesionych z rodzinnego domu. W tym artykule poruszymy temat jeszcze bardziej kontrowersyjnej odsłony, mianowicie postu polegającego na spożywaniu samej wody. Badania wykazały, że każda godzina bez jedzenia może nam przynieść określone korzyści. Jakie?
„Najlepszym lekarstwem na świecie jest odpoczynek i post” Ben Franklin
Jakie korzyści zapewnia post wodny?
Badania, które były prowadzone w temacie głodówek wykazały, że post nie tylko odchudza, ale również odmładza i odtruwa organizm. Podobno poszcząc możemy wydłużyć swoje życie, wyeliminować choroby, a także zapobiegać powstawaniu nowych. W jaki sposób? Zwolennicy twierdzą, że w okresie niejedzenia, pozwalamy naszemu organizmowi odpocząć od codziennej ciężkiej pracy, którą wykonuje i dajemy mu szansę na oczyszczenie.
Godzinowe korzyści wynikające z postu wodnego:
- 1-12 godzin postu – w naszym organizmie rośnie poziom hormonu wzrostu. Odpowiada on za poprawę kondycji naszej skóry, hamuje starzenie, spala tkankę tłuszczową i powoduje regenerację stawów.
- 12-18 godzin postu – początki procesu autofagii – około 16 godziny postu następuje detoksykacja, czyli nasz organizm pozbywa się szkodliwych substancji, pomaga to w pozbyciu się infekcji wirusowych lub bakteryjnych.
- ok. 24 godzin postu – spadek glukozy w wątrobie. Powstają ciała ketonowe, aby zapewnić balans spowodowany ubytkiem glukozy czyli głównego paliwa dla naszego organizmu. Dzięki temu tkanka tłuszczowa zaczyna się spalać, przestajemy odczuwać silny głód, a ketony stają się głównym paliwem dla naszego organizmu.
- ok 48 godzin postu – znikają stany zapalne, nasze jelita czują się lepiej. Dodatkowo do wzrostu pobudzane są komórki macierzyste, na które jest zapotrzebowanie w naszym ciele i zastępują te uszkodzone.
- ok 72 godzin postu – liczba komórek macierzystych szybko się zwiększa i następuje duży wzrost naszej odporności.
„Niewielka głodówka dla chorego może zdziałać więcej niż najlepsze lekarstwa i najlepsi lekarze” Mark Twain”.
Post wodny – jak zacząć?
Przygotowania do głodówki powinniśmy zacząć stopniowo. Ważne by skonsultować się ze swoim lekarzem i wykonać komplet badań. Pamiętajcie, że każdy post trwający dłużej niż 72 godziny, powinien być prowadzony pod okiem lekarza! Jeśli zdecydujesz się spróbować to na około 2 tygodnie wcześniej przyjrzyj się swojej diecie szczegółowo i ogranicz spożycie mięsa, słodyczy i nabiału. Warto zrezygnować z dużej ilości mocnej kawy czy herbaty, a w zamian za to pić większe ilości wody niegazowanej, herbatek ziołowych, świeżych soków. Postaw na lekkiej posiłki i nie przejadaj się. Z tymi wskazówkami początek będzie znacznie łatwiejszy.
Post przerywany
Ostatnio w trendzie dietetycznym jest post przerywany (Intermittent Fasting, IF). Post ten polega na trzymaniu „okna żywieniowego” i ograniczeniu czasu na spożywanie posiłków w ciągu dnia. Najczęściej stosowany jest ten w formacie 16/8 czyli 8 godzin w ciągu dnia spożywamy posiłki, a 16 godzin pościmy i tylko pijemy. Przykładowo zaczynamy śniadaniem o godzinie 12:00, a kończymy posiłki kolacją o godzinie 20:00. Istnieją różne konfiguracje postu, z czasem możemy zmniejszyć zakres i zostawić sobie okno żywieniowe 4 godzinne lub jeśli nie wytrzymujemy, powiększyć je do 10 godzin i stosować wersję postu 10/14. Słuchajmy naszego organizmu i sprawdzajmy stopniowo jak się czujemy, bo post ma nam służyć, a nie męczyć i odbierać energię. Istnieje wiele opinii, że jeśli jemy w ten sposób to nie musimy ograniczać naszych posiłków podczas trwania okna żywieniowego i możemy jeść co nam się podoba. Natomiast ważne, aby wybierać w miarę możliwości 3-4 zdrowe posiłki i nie przejadać się, wtedy efekty z pewnością będą bardziej spektakularne i pozwolą nam długo się nimi cieszyć.
Podsumowanie postów
Prawda jest taka, że nawet nie stosując żadnego postu, a jedząc lekko, zdrowo i uważnie, zauważysz korzystne zmiany w swojej sylwetce i zdrowiu. Pamiętajcie, że powyższy artykuł nie jest poradą medyczną i nie nawołuje do postów bez wcześniejszych konsultacji z lekarzem. Ma on na celu tylko przybliżenie interesującego tematu i zachęcenie do jego zgłębienia. Pamiętajmy, że ważny jest całokształt czyli zdrowy styl życia: odpowiednia dieta, prawidłowy sen, odpoczynek oraz ograniczenie stresu.