Gua sha

Masaż twarzy płytką Gua sha

W ostatnich latach popularne stały się azjatyckie rytuały pielęgnacyjne, np. dwuetapowe oczyszczanie twarzy, codziennie nakładanie na twarz maski nasączonej esencją, obowiązkowe używanie filtrów, chroniących skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB.

Wraz z modą na kosmetyki azjatyckie, szeroko rozpowszechniły się różnego typu rollery do twarzy i masażery w formie płytek. Dzisiaj, przez wzgląd na ich większą efektywność, sfokusujemy uwagę na tych drugich.

Gua sha

Filigranowy przyjaciel z historią

Płytka gua sha to niewielki masażer do twarzy służący do bezinwazyjnego, prostego, przyjemnego masażu twarzy. Płytka ta była już znana i ceniona w czasach starożytnych Chin. Dzięki swojemu prozdrowotnemu działaniu, szybko znalazła swoich zwolenników w pozostałych krajach azjatyckich, a w Europie została okrzyknięta „naturalnym botoksem medycyny Wschodu”.

Gua sha ma owalny, ale nieregularny kształt, pozwalający na skuteczne, samodzielne dotarcie dozakamarków twarzy. W sklepach możemy spotkać płytki o różnej wielkości i różnych kształtach. Cechą wspólną dla wszystkich jest brak ostrych krawędzi. Dzięki czemu nie ma możliwości przecięcia naskórka podczas mocniejszego nacisku. Obecnie wybór płytek jest szeroki. Można je zakupić w sklepie on-line, bądź stacjonarnie w drogerii kosmetycznej. Ceny wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych.

Gua sha wykonana jest z kamienia jadeitowego lub różowego kwarcu.

Płytka jest bardzo prosta w użyciu. W przeciwieństwie do rollerów, nie należy jej nawet schładzać, ponieważ kamień, z którego jest wykonana jest samoistnie zimny.

Używanie płytki gua sha jest bezpieczne i odpowiednie dla każdego typu cery. Jednak należy przestać ją stosować lub omijać problematyczne miejsca, jeśli mamy na twarzy otwarte rany, duże pieprzyki, siniaki, rozległe zmiany trądzikowe albo popękane naczynia krwionośne.

Jak masować twarz?

Idealnym rozwiązaniem jest włączenie masażu płytką do wieczornego rytuału pielęgnacyjnego i wykonywanie go codziennie, a przynajmniej kilka razy w tygodniu. Im częściej będziemy go stosować, tym szybciej zauważymy efekty.

Masaż należy wykonywać na oczyszczonej twarzy, pokrytej ulubionym olejkiem, serum, bądź odpowiednim kremem. Ważne, aby skóra nie była sucha, musimy z łatwością przesuwać płytkę po skórze.

Zabieg wykonujemy płytką, naciskając jej krawędzią na skórę i płynnie przesuwając ją od środka twarzy (tj. od strony wewnętrznej) do zewnętrznej oraz z dołu do góry. Nigdy w kierunku odwrotnym! Ruch w jednym miejscu powtarzamy około 10 razy. Ze specjalną uwagą, powinniśmy rozmasowywać miejsca, które są szczególnie podatne na powstawanie zmarszczek (czoło, lwia zmarszczka, zmarszczki mimiczne wokół ust i wokół oczu) oraz na magazynowanie się stresu na naszej twarzy (przede wszystkim linia żuchwy). Regularnie powtarzany rytuał, najszybciej przyniesie ulgę zmęczonym oczom.

Masować możemy również nałożoną na twarz maskę w płachcie, tak, aby wzmocnić jej działanie: skóra pobudzana w ten sposób przyjmie więcej wartości odżywczych, zgromadzonych w esencji maski.

Bezinwazyjny botoks we własnych rękach

Najważniejsze benefity, jakie uzyskamy dzięki masażowi:

  • Przede wszystkim płytkę gua sha, nie bez powodu nazywa się „botoksem”. Jej zadaniem jest ujędrnienie twarzy, zredukowanie widocznych zmarszczek. Pozwala dłużej cieszyć się młodą i świeżą skórą.
  • Walczy z opuchlizną. Zimny kamień przynosi ogromną ulgę zmęczonej skórze. Stosowany przez dłuższy czas, znacznie redukuje widoczność nieestetycznych worków pod oczami.
  • Masaż pobudza układ limfatyczny, a razem z limfą usuwamy toksyny z organizmu.
  • Masowanie okolicy skroniowo – żuchwowej redukuje nagromadzony tam stres, rozluźnia, obniża napięcie.

Na koniec warto wspomnieć, że gua sha, to nie jest tylko nazwa płytki, którą masujemy twarz, ale również technika leczniczego masażu całego ciała. Wykonujemy go poprzez nacisk płytki (większej niż ta do twarzy) na ciało i przesuwanie po mocno natłuszczonym olejkiem korpusie. Ruchy wykonujemy w dół, w celu pobudzenia krążenia, zmniejszenia opuchlizny, ujędrnienia ciała i zminimalizowania stanów zapalnych w organizmie.

Avatar of Joanna Pieniążek
Magister filologii rosyjskiej. Od zawsze miłośniczka mody i lumpeksów. Od niedawna zafascynowana świadomym podejściem do życia, ekologią i podróżami. Wolne chwile wypełnia czytaniem książek i słuchaniem podcastów.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *