Przejdź do głównej zawartości

Joga Iyengara to jedna z najbardziej klasycznych i popularnych form jogi. Jak każdy styl, również Joga Iyengara to nie tylko fizyczne ćwiczenia poprawiające sprawność ciała, ale przede wszystkim to ćwiczenia dla duszy, wpływające na odnalezienie idealnej równowagi, harmonii w swoim wnętrzu.

Joga Iyengara

Na czym polega Joga Iyengara?

Styl ten uczy przede wszystkim cierpliwości, umiejętności panowania nad ciałem i umysłem, zachowania wewnętrznej dyscypliny, spokoju i równowagi. Niezwykle istotną kwestią jest dokładność oraz precyzja, dążenie do absolutnej perfekcji, skupienie na pojedynczej czynności, co pozwala oczyścić umysł z natłoku myśli, chaosu i zamętu zaburzającego percepcję. Ten rodzaj jogi jest bardzo statyczny, zupełnie przeciwnie do Ashtanga Jogi, która polega na trwaniu w ciągłym ruchu. Joga Iyengara będzie odpowiednia zarówno dla osób początkujących, jak i bardziej zaawansowanych joginów, którzy poszukują idealnej harmonii w swoim życiu.

Co składa się na praktykę Jogi Iyengar?

Praktyka Jogi Iyengara to przede wszystkim trwanie w asanach – pozycjach jogicznych, w połączeniu z praktyką pranajamy – ćwiczeń oddechowych. Zgodnie z twórcą koncepcji – B.K.S. Iyengarem, wypracowanie idealnej harmonii w tych dwóch obszarach zapewni nam osiągnięcie stanu medytacji – zjednoczenia na poziomie ciała i umysłu. To co przede wszystkim charakteryzuje Jogę Iyengara to stabilność oraz balans. System ten jest niezwykle bezpieczny i odpowiedni również dla osób borykających się z problemami zdrowotnymi, po przebytych kontuzjach oraz urazach. A wszystko to za sprawą przyrządów pomocniczych.

Photo by Conscious Design on Unsplash

Kim był Iyengar?

B.K.S. Iyengar – Bellur Krishnamachar Sundararaja Iyengar, urodził się 14.12.1918 roku w Indiach. Jako dziecko miał duże problemy ze zdrowiem, przeszedł wiele poważnych chorób i nic nie wskazywało na to, że w przyszłości może stać się wielki mistrzem jogi. W wieku 16 lat trafił pod opiekę nauczyciela jogi i ajurwedy – Sri Tirumalai Krishnamacharii i to właśnie dzięki niemu zapoczątkował swą podróż w kierunku idealnej harmonii i zjednoczenia na poziomie ciała i umysłu. Iyengar z biegiem czasu stał się mistrzem w swojej dziedzinie. Napisał liczne, niezwykle poważane publikacje, a jego styl charakteryzował się idealnym dopasowaniem dla każdego, od zupełnie początkujących osób, po bardzo zaawansowanych joginów. Co niezwykle istotne – Iyengar wprowadził do praktyki przyrządy pomocnicze, ułatwiające osobom schorowanym, mniej doświadczonym czy też dopiero rozpoczynającym przygodę z jogą, codzienną praktykę.

Przyrządy pomocnicze

Joga Iyengara charakteryzuje się niezwykłą elastycznością – a wszystko za sprawą przyrządów pomocniczych, które twórca wprowadził do swojej praktyki. Są to wszelkiego rodzaju klocki, paski, koce, ławki, podpórki, liny, czyli wszystko co może maksymalnie ułatwić praktykę i zapewnić dosłownie każdemu osiągnięcie perfekcyjnego ułożenia ciała w wybranej asanie. Zdaniem twórcy, przyrządy te mają służyć praktykującym w dążeniu do doskonałości oraz pomóc w obudzeniu świadomości.

Dążenie do doskonałości

Iyengar w swojej praktyce dąży przede wszystkim do perfekcji i doskonałości. Ta charakterystyczna precyzja jest częścią składową większego celu. Ma służyć do poznania siebie, zrozumienia swojego ciała oraz umysłu. Swoich reakcji na określone działanie. Chodzi tutaj o obserwację odruchów ciała, a także umysłu za sprawą myśli, które napływają wraz z rozwojem praktyki. Joga to ciągła nauka samoświadomości, wytrwałości i cierpliwości, a skutkiem jest poczucie wewnętrznego spokoju i idealnej harmonii.

Photo by Conscious Design on Unsplash

Korzyści płynące z praktyki

  • Poprawa kondycji
  • Zwiększenie elastyczności ciała
  • Wzmocnienie odporności organizmu
  • Poprawa krążenia
  • Oczyszczenie ciała z toksyn
  • Likwidacja napięć w ciele
  • Redukcja stresu
  • Poprawa jakości snu
  • Odprężenie
  • Regulacja układu hormonalnego
  • Poprawa nastroju
  • Wyciszenie
  • Poczucie spełnienia
  • Wzrost świadomości
  • Regeneracja na poziomie fizycznym i mentalnym
  • Poczucie wewnętrznej równowagi

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Magdalena Klosa

Marketing Manager, uwielbia podróże, zwierzęta, zdrowe odżywianie, książki, poradniki, a od niedawna również jogę. Ciągle poszukuje wrażeń :)

Zostaw odpowiedź