Styl retro a styl vintage - czy są między nimi jakiekolwiek różnice?

vintage
Photo by Les Anderson on Unsplash

Retro i vintage to pojęcia, które w obecnych czasach pojawiają się bardzo często i występują naprzemiennie. Wiele osób uważa, że określają one ten sam styl. Jednak styl retro i styl vintage znacznie się od siebie różnią. Zarówno jeden, jak i drugi króluje obecnie nie tylko w modzie (ubraniach), ale również w wyposażeniach, dekoracji wnętrz. Dzisiaj poznamy różnice między stylem retro, a stylem vintage, żebyśmy potrafili je od siebie odróżnić.

Retro i Vintage

Styl vintage

Styl vintage to absolutny hit tego roku. Samym słowem "vintage" określa się rzeczy stare, dokładniej ubrania, bądź meble, które mają więcej niż 20 lat. Z pozoru niemodne kroje, wzory, czy fasony są teraz bardzo pożądane. Największymi szczęściarzami są osoby, które posiadają rzeczy powstałe w latach 1920-1990. Takie produkty to aktualnie prawdziwy skarb. Największym powodzeniem cieszą się meble vintage. Odświeżone i odnowione komody, czy stare kredensy są obecnie jednymi z najbardziej pożądanych mebli na rynku. Ważne jednak, aby były to "prawdziwie" stare meble, a nie nowe meble stylizowane na stare. Ta sama zasada odnosi się także do mody.
Ubrania vintage, to te, które uda nam się kupić w lumpeksach, "ciucholandach" lub jeśli będziemy mieli szczęście, to znajdziemy je w zakurzonych kartonach na strychu. Stare ubrania wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji, choć właśnie dzięki temu, że widać na nich upływ czasu, rzeczy vintage są tak wyjątkowe. Współczesna moda vintage to połączenie stylu nowoczesnego, z kilkoma starszymi dodatkami. Szczególnie pożądane są swingowe sukienki, spodnie typu mom jeans, kultowe modele adidasów, a także oryginalne kapelusze i charakterystyczna dla dawnych lat biżuteria. Znalezienie jakiejkolwiek rzeczy z wymienionych powyżej, może być nie lada wyzwaniem, dlatego styl vintage jest tak wyjątkowy.

Styl retro

Jak już zapewne się domyślacie - styl retro to rzeczy stylizowane na dawne czasy. To ubrania, meble, które produkowane są obecnie, ale wyglądem mają przypominać produkty z dawnych lat. Styl retro charakteryzuje inspiracja dawnymi czasami. Jest to wręcz idealne odwzorowanie dawnych mebli, czy ubrań. Bardzo często produkty te są poddawane celowemu podniszczeniu i postarzeniu. Styl retro jest idealny dla osób zafascynowanych minionymi latami, niemogących pozwolić sobie na "oryginały". Styl retro jest przede wszystkim łatwo dostępny. Ubrania w tym stylu znajdziemy w prawie każdej sieciówce. Wystarczy się rozejrzeć, a z pewnością znajdziemy mnóstwo retro perełek. W stylu retro zazwyczaj wykorzystuje się pojedyncze akcenty, które są charakterystyczne dla minionej epoki. Jest to jednak przeplatane z nowoczesną formą, z aktualnymi trendami. Retro to pewnego rodzaju połączenie dawnego stylu z nowoczesnym.

Różnice między stylami retro i vintage.

Podsumowując: różnica między stylem retro a vintage to przede wszystkim czas i miejsce produkcji ubrań, czy mebli. Rzeczy vintage to oryginały zachowane z dawnych lat. Natomiast rzeczy retro to nowe ubrania, meble stylizowane na minioną epokę. Ważną różnicą jest również to, że ubrania i meble retro zawierają tylko pewne cechy, charakterystyczne dla dawnych lat. Natomiast rzeczy w stylu vintage to w 100% produkty stare, które zostały przez nas tylko odświeżone. Nie są w żaden sposób unowocześnione, ani zmieniane.

Avatar of Joanna Grzegorczyk
Copywriter z zamiłowania. Interesuje się modą, popkulturą, szeroko pojętą tematyką beauty oraz mocnymi thrillerami. Wolne chwile spędza na oglądaniu seriali, czytaniu książek i słuchaniu muzyki.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *