Friends Reunion, czyli spotkanie z Przyjaciółmi po 17 latach

27 maja 2021 roku na platformach HBO GO i HBO MAX miał swoją premierę długo wyczekiwany odcinek specjalny serialu Przyjaciele, czyli Friends Reunion (nazwany inaczej The one where they get back together – spójnie z nazewnictwem wszystkich epizodów serialu). Został on stworzony dla uczczenia 25 rocznicy premiery serialu.

Friends – serial ponadczasowy

https://www.youtube.com/watch?v=HRXVQ77ehRQ

Friends to kultowy serial przełomu XX i XXI wieku. Emitowany przez dekadę, w latach 1994 – 2004, doczekał się aż dziesięciu sezonów. Przedstawia losy sześciorga przyjaciół, dwudziestokilkulatków, w momencie ich życia, kiedy funkcję najbliższej rodziny pełnią właśnie przyjaciele. Ponadto, w wesoły sposób, porusza ówczesne tematy tabu takie jak: rasizm, homoseksualizm, śluby jednopłciowe, bezpłodność, czy odmienność seksualna. Akcja rozgrywa się w Nowym Jorku, miejscu, które w tamtych czasach dla wielu osób spoza Stanów Zjednoczonych, kojarzyło się ze szczególnym dobrobytem.

Bohaterami serialu są: Pheobe Buffay (Lisa Kudrow), Monica Geller (Courtney Cox), Rachel Green (Jennifer Aniston), Ross Geller (David Schimmer), Joey Tribbiani (Matt LeBlanc) oraz Chandler Bing (Matthew Perry). To właśnie oni stali się siłą napędową tej, z pozoru błahej fabuły, która została emitowana w ponad 100 krajach świata, a samym aktorom, oprócz rzeszy fanów, licznych nagród i statusu międzynarodowych gwiazd, pozwoliła, wraz z kręceniem kolejnych sezonów, osiągnąć rekordowe gaże za jeden odcinek.

Meeting z dawno niewidzianymi przyjaciółmi

Już od kilku lat można było znaleźć w Internecie informacje o planach stworzenia specjalnego odcinka Przyjaciół. Jednak tajemnicą pozostawał fakt, jaką przybierze on formę? Czy będą to dalsze losy bohaterów, poniekąd na wzór innego kultowego serialu lat 90- tych Beverly Hills 90210? Na szczęście nie! Producenci Friends Reunion nie chcieli burzyć świetnie opowiedzianej, a zarazem szczęśliwie zakończonej historii. Zabrali zaś widzów w świat bohaterów, których ostatni raz, w tym samym miejscu i gronie, widzieli 17 lat temu.

Friends Reunion rozpoczyna się od spotkania paczki przyjaciół na planie, w mieszkaniu Monici i Rachel. Wspaniale jest ich zobaczyć znowu, wszystkich razem, zaobserwować ich reakcje na to miejsce i siebie nawzajem. Niesamowicie wzruszający moment!

W dalszej części, program przyjmuje formę wywiadu, który James Corden (brytyjski aktor, komik i producent filmowy) prowadzi z szóstką  głównych bohaterów serialu. Ich wyznania przeplatane są urywkami dawnych odcinków, wspominkami, gośćmi specjalnymi, w postaci serialowych bohaterów drugoplanowych oraz licznymi ciekawostkami. A jest ich cały ogrom! Którzy przyjaciele mieli się ku sobie? Która aktorka pierwotnie miała zagrać rolę Rachel? Jak Monica „zapamiętywała” swoje kwestie?

Ponadto w programie pojawia się plejada współczesnych gwiazd: David Beckham, Reese Witherspoon, Justin Biber, Cindy Crawford, Cara Delevingne, czy Lady Gaga, śpiewająca hit Smelly cat (utwór pierwotnie śpiewany przez Pheobe).

Friends Reunion to prawdziwa gratka dla fanów serialu, ale nie tylko. Przyjemnie jest wrócić do lat 90-tych, przyjrzeć się ówczesnej modzie (jakże podobnej do tej obecnie), fryzurom i  miejscom. Powspominać razem z bohaterami czasy, kiedy to wszyscy mieliśmy kilkanaście lat mniej.

Dla uzupełnienia wiedzy z odcinka specjalnego, polecamy również sięgniecie po książkę Przyjaciele Kelsey Miller, wydaną w 2019 r., która w szczegółowy sposób opisuje etap kształtowania się idei serialu i castingów, w których zostali wyłonieni główni bohaterowie.

Magister filologii rosyjskiej. Od zawsze miłośniczka mody i lumpeksów. Od niedawna zafascynowana świadomym podejściem do życia, ekologią i podróżami. Wolne chwile wypełnia czytaniem książek i słuchaniem podcastów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *