Krzysztof Ibisz ożenił się po raz trzeci. Czy już zna sekret szczęśliwego małżeństwa?

Podobno szanse na miłość do grobowej deski rosną wraz z wiekiem. Trudno polemizować z tym stwierdzeniem. Coraz częstsze śluby osób w mocno dojrzałym wieku,  świadczą o tym, że ta teza ma liczne grono wyznawców. Ostatnio dołączył do nich również Krzysztof Ibisz, który poślubił eksmodelkę, obecnie lekarkę Joannę Kudzbalską. 

I nie wiadomo, co zaskakuje bardziej: wiek obecnej partnerki, która jest 27 lat młodsza, czy upór z jakim popularny prezenter nakłada swoim wybrankom obrączki?  Jest to bowiem już trzeci ślub Krzysztofa Ibisza. Wcześniej był żonaty z Anną Nowak-Ibisz, a jego pierwszą żoną była Anna Zejdler. Najwyraźniej 56 latek hołduje zasadzie: do trzech razy sztuka. 

Śluby małżeńskich recydywistów zdają się potwierdzać słowa amerykańskiego pisarza Samuela Johnsona, który mawiał, że powtórne małżeństwo to triumf nadziei nad doświadczeniem. Cóż… my życzymy młodej parze powodzenia na nowej drodze życia. A w prezencie od portalu Variance przesyłamy kilka cennych rad od tych, którzy mają na swoim koncie długoletnie pożycie małżeńskie. 

Gdzie tkwi tajemnica udanych małżeństw?

Kilka zdjęć temu (podobno w social media tak się mierzy czas) światowej sławy fotograf gwiazd, Alexi Lubomirski, opublikował na swoim instagramowym koncie ciekawą listę. W dniu 12 rocznicy swego ślubu zamieścił spis zasad dobrego pożycia małżeńskiego. Jego post skomentowało prawie pół miliona osób, które dopisały swoje własne porady. W efekcie otrzymaliśmy całkiem obszerny przepis na szczęśliwe, długoletnie pożycie. 

https://www.instagram.com/p/CSUMhwAgbcR/?utm_source=ig_web_copy_link

Okazuje się, że sekret udanego związku nurtował tego arystokratę polskiego pochodzenia już od wczesnej młodości. Poszukiwania złotej reguły prowadził, podpytując swoich przyjaciół, członków rodziny, a także gwiazdy świata mody i ekranu, z którym miał okazje pracować. „Pochodząc z rodziny, w której prawie wszyscy byli rozwodnikami, chciałem wiedzieć, jak sprawić, by małżeństwo było udane. Zakładałem wtedy, że nigdy się nie ożenię, ale mimo to, za każdym razem, gdy spotkałem ludzi, którzy byli ze sobą dłużej niż 15 lat, prosiłem ich o małżeńskie porady. Do dziś przepytałem setki par, których małżeństwa trwały od 15 do 60 lat, zadając im to samo pytanie:  jaki jest sekret sukcesu małżeńskiego? — wyjaśnia swym instagramowym czytelnikom utalentowany syn księcia Lubomirskiego. 

Top lista porad dla małżonków

Przyjrzyjmy się zatem zaleceniom, jakie otrzymał sławny fotograf od swych krewnych i przyjaciół: 

 • poślub swego najlepszego przyjaciela 
 • komunikacja jest podstawą, słuchajcie siebie nawzajem 
 • szczęśliwa żona, szczęśliwe małżeństwo 
 • gdy pożądanie wygaśnie, nadal umawiajcie się poza domem 
 • uczcie się chodzić na kompromis 
 • bądźcie cierpliwi, zbyt wielu rozstało się z powodu jednego złego sezonu 
 • módlcie się razem, nie ważne do kogo 
 • pozostawcie sobie przestrzeń do indywidualnego rozwoju 
 • nigdy nie przestańcie się śmiać 
 • miejcie swoje własne zainteresowania 
 • znajdźcie czas dla siebie, randkujcie co tydzień 
 • idźcie na terapię małżeńską, zanim jej będziecie potrzebować 
 • bądźcie dla siebie najlepszymi kibicami

Analizując zestaw przedstawionych rad, trudno oprzeć się wrażeniu, że udany związek to przede wszystkim sztuka komunikacji oraz praca nad pielęgnowaniem wzajemnych relacji. Tylko tyle, czy aż tyle?

Czy złote rady na długie małżeństwo działają?

Wnioskując z umieszczonych pod wpisem arystokraty kilkuset komentarzy, zbierane przez lata porady chyba się sprawdzają. Wielu czytelników wpisu Alexia Lubomirskiego, potwierdza prawdziwość serwowanych reguł.  Należy do nich pani Renata, która jest żoną od 25 lat i uważa, że warto w związku pozostawić sobie trochę przestrzeni oraz szanować swoją odrębność. Z kolei Ritzbrinas  ma na koncie już 31 małżeńskich lat i zapewnia, że sekret tkwi w poczuciu humoru, zwłaszcza, gdy sprawy zdają się nienaprawialne. Radzi pamiętać, że wszystko przemija i zawsze można znaleźć rozwiązanie. Natomiast Guyenthp, mąż z 28 letnim stażem, przypomina, że chodzenie na randki nawet długo po ślubie, naprawdę działa.  Osobliwą radę podała jedna z czytelniczek, której dziadkowie są szczęśliwym małżeństwem od 61 lat. Otóż jej zdaniem, sekret ich udanego pożycia tkwi w tym, że dziadek, nigdy nie kłóci się ze swoją żoną, która bardzo lubi być szefową. Ale czy z takim mężem długie małżeństwo to wyczyn? 

Algorytm na długi związek?

Jak się okazuje przepisów na udane małżeństwo jest tyle, co par. Aż żal, że jakiś młody start—up nie stworzył w swoim garażu aplikacji na telefon, która dokładnie wskazywałaby szanse na długoletnie, udane pożycie z wybrankiem naszego serca. Optymizmem napawa jednak fakt, że jeśli nam nie wyjdzie, to przecież… zawsze można spróbować jeszcze raz.

Avatar of Lena Gron
Specjalistka ds. PR, dziennikarka, copywriter. Absolwentka Wydziału Prawa oraz Komunikacji Społecznej i Public Relations. Niezależna dusza, ciekawa świata i ludzi. Propagatorka humanitarnego traktowania zwierząt, wegetarianka, praktykująca zero waste i slow life.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *