Przejdź do głównej zawartości

Marie Curie – Życiorys Marii Skłodowskiej-Curie od lat fascynuje i inspiruje nie tylko Polaków. Polska noblistka stała się bohaterką wielu książek i filmów na całym świecie. Jej wybitna postać zainspirowała także Koreańczyków. Stworzyli musical na podstawie biografii Curie, który został okrzyknięty najlepszym musicalem roku!

Musical „Marie Curie”

Spot Musical „Marie Curie”

Jak można się już domyślić, musical „Marie Curie” opowiada historię cenionej na całym świecie polskiej noblistki. Skupia się nie tylko na osiągnięciach naukowych, ale również na innych aspektach, towarzyszących sukcesom. Musical jest połączeniem prawdziwych wydarzeń i fikcyjnych postaci. Jedną z nich jest Anna Kowalska, przyjaciółka Marii – postać stworzono na potrzeby musicalu. Sztuka skupia się na relacji między kobietami, a także porusza ważną kwestię trudnej sytuacji imigrantów.

Pierwsze pokazy odbywały się już w 2018 roku. Początkowo sztuka wystawiana była dla mniejszej publiczności, aby po dwóch latach doczekać się nowej, jeszcze lepszej wersji. Udoskonaloną adaptację będziemy mogli zobaczyć na początku listopada w ramach Koreańskiej Jesieni w Warszawie. Specjalną projekcję koreańskiego musicalu organizuje Centrum Kultury Koreańskiej w Warszawie.

Scenariusz musicalu „Marie Curie”

Scenariusz do musicalu „Marie Curie” stworzył Se Eun Choun. Początkowo spektakl był wystawiany w Chungmu Arts Center w Seulu. Po dwóch latach ulepszoną adaptację zaprezentowano na większej scenie w Hongik University Daehangno Art Center. Widownie mogła pomieścić nawet 700 osób.

Trailer „Marie Curie” 1

Muzyka musicalu „Marie Curie”

Muzykę do sztuki napisał uznany kompozytor Jong Yoon Choi, który pracował m.in. przy musicalu „Gone Tomorrow”, czy „Sherlock Holmes – tajemnica rodziny Anderson”. Scenografia autorstwa Mi-kyung Kim, muzyka oraz choreografia zostały dostosowane do dużo większej sceny i publiczności. Za nową wersję musicalu odpowiadał bardzo zdolny reżyser Tae Hyung Kim, który pracował również nad sztukami takimi, jak: „Fanletter”, „History Boys”, czy „With the Gods – This World”.

Nagrody

Podczas piątej edycji gali wręczania nagród Korea Music Awards w Seulu musical „Marie Curie” otrzymał aż pięć statuetek, tym samym stał się najlepszym musicalem roku. Został okrzyknięty najlepszą oryginalną produkcją roku, otrzymał grand prix, a dodatkowo wyróżniono także reżysera, scenariusz oraz muzykę.

Musical wybrano także do „2019 K-Musical Road Show” prowadzonego przez Arts Management Support Center. Jest to projekt polegający na promowaniu koreańskich musicali za granicą.

Trailer „Marie Curie” 2

Musical „Marie Curie” w Polsce

Sztuka będzie wystawiana w wielu państwach, również w Polsce. Polscy widzowie będą mogli zobaczyć musical w wyjątkowym dniu, ponieważ spektakl wystawiany będzie 7 listopada, czyli w rocznicę urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. 7 listopada projekcja odbędzie się godzinie 14 i 18. Natomiast w przeddzień o godzinie 18 odbędzie się projekcja VIP.

Musical będziemy mogli zobaczyć w warszawskiej Kinotece. Głównym organizatorem pokazów jest Centrum Kultury Koreańskiej, natomiast partnerami tego wydarzenia są Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie oraz Kinoteka.

Już w połowie października zostanie otwarta rezerwacja biletów na musical. Bilety znajdziemy na stronie internetowej Centrum Kultury Koreańskiej – pl.korean-culture.org, a także na stronie CKK Performing Arts – kperformance-ckk.org.

Musical „Marie Curie” nie będzie jedynym organizowanym tego dnia wydarzeniem. Od 23 września w CKK można już zobaczyć wystawę ukazującą materiały dotyczące laboratorium noblistki oraz musicalu. Wystawa nazywa się „Strefa Marii Skłodowskiej-Curie”. Oprócz tego, od 6 listopada do 30 kwietnia 2022 roku w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie otwarta zostanie wystawa z materiałami o musicalu oraz książkami koreańskimi o polskiej naukowczyni. Zarówno wstęp na projekcje, jak i na wspomniane wyżej wydarzenie, będą bezpłatne.

Marie Curie musical ck jpg webp
Pexels – Pavel Danilyuk

Maria Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie była pierwszym naukowcem, który dwukrotnie zdobył nagrodę Nobla za odkrycie nowych pierwiastków promieniotwórczych – polonu i radu – w 1903 roku. W 2018 roku Curie została wybrana przez BBC i okrzyknięta najbardziej wpływową kobietą w historii.

Polska badawczyni nie tylko prowadziła błyskotliwą karierę naukową. Walczyła z uprzedzeniami, które niezwykle często dotykały kobiety i imigrantów w tamtejszych czasach. Dlatego właśnie musical „Marie Curie” to sztuka, którą wręcz trzeba zobaczyć.

Aktorzy i twórcy musicalu

Bilety

MiastoMiejsceDataCenaBilety
WarszawaKinoteka w PKiN07-11-2021brak informacjiNieaktualne
WarszawaKinoteka w PKiN07-11-2021brak informacjiNieaktualne
WarszawaKinoteka w PKiN07-11-2021brak informacjiNieaktualne

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 5

Joanna Grzegorczyk

Copywriter z zamiłowania. Interesuje się modą, popkulturą, szeroko pojętą tematyką beauty oraz mocnymi thrillerami. Wolne chwile spędza na oglądaniu seriali, czytaniu książek i słuchaniu muzyki.

Zostaw odpowiedź