Przejdź do głównej zawartości

Jak informują tabliczki w Multikinie – „świat się zmienił” – miejsca w sali kinowej są mocno ograniczone, poruszać się możemy jedynie wyznaczonymi ścieżkami, o popcornie czy nachosach z dipem serowym możemy zapomnieć. Nie było nas w kinach od miesięcy; wielu kinomanów tęskni za tą unikatową atmosferą, wielką ciemną salą, tłumem milczących, obcych ludzi, przeżywających wspólnie te same emocje. Pomimo tego, że (niektóre) kina niedawno się otworzyły, seans w pandemicznych warunkach to już nie to samo. Nie będziemy jednak skupiać się na temacie, który nie znika z tablicy od ostatniego roku. Otóż chcemy z radością przedstawić wam dzisiaj głośną, marcową premierę, która może skusić do wsparcia przemysłu kinowego, zapewni wytęsknioną rozrywkę i zmusi do refleksji, pozwalając nam chociaż przez te dwie godziny, poczuć znowu magię kina, nawet bez popcornu.

Promising Young Woman

Obiecująca. Młoda. Kobieta. to mieszanka kilku gatunków – możemy znaleźć tu elementy thrillera, dramatu psychologicznego i czarnej komedii. Tematyka filmu nawiązuje również do, obiegającej cały świat, akcji #MeToo. Główna bohaterka, Cassie, to tytułowa obiecująca i młoda kobieta – piękna i mądra, ze świetlaną przyszłością. Jednak w jej życiu dzieje się coś, co na zawsze przekreśla sukces i szczęście. Teraz Cassie prowadzi podwójne życie, szukając zemsty.

Film utrzymany jest w cukierkowej estetyce, ścieżka dźwiękowa składa się głównie z popowych przebojów, a bohaterka pracuje w kawiarni – brzmi jak stereotypowa komedia romantyczna, prawda? Nie dajmy się zwieść pozorom. Debiut reżyserski Emerald Fennell (znana między innymi z takich ról jak ostatnia ekranizacja „Anny Kareniny” z Keirą Knightley, serialu „The Crown”, czy niedocenianej „Dziewczyny z Portretu”) to tak naprawdę krytyka patriarchatu, atak na kulturę gwałtu i podwójne standardy. Reżyserka dokłada przysłowiową cegiełkę (choć ciężką!) do tej ogólnoświatowej krucjaty.

„Moja bohaterka nosi imię po Kasandrze. Chciałam, żeby film przypominał strukturą tragedię grecką – sytuację bez wyjścia, w której nie ma wygranych”

Obiecująca. Młoda. Kobieta. została nominowana m.in. do Złotych Globów (obok niezwykle popularnego „Gambitu Królowej” czy „Ojca” ze spektakularnym Anthonym Hopkinsem), Critics Choice i Film Independent; zdobyła nagrody Satelity, National Board of Review i Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles, w takich kategoriach jak Najlepsza aktorka i Najlepszy scenariusz oryginalny. W Polsce, swoją premierę miała 5 marca i jest to idealny moment na skorzystanie z otwartych sal kinowych.

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Adrianna Juranek

Ekspert w dziedzinie literatury, licencjatka filologii śródziemnomorskiej. Pasjonatka podróży, egzotycznej kuchni oraz popkultury. Wolne chwile poświęca na fitness, długie spacery lub seriale.

Zostaw odpowiedź