Przejdź do głównej zawartości

W najnowszej produkcji, Disney ponownie skupia się na odświeżeniu jednego ze swoich klasyków (nie tak dawno premierę miała aktorska wersja “Aladyna” i remake “Króla Lwa”). Tym razem, spojrzymy na znaną historię z zupełnie nowej perspektywy – podobnie jak w filmie “Czarownica”, gdzie poznajemy historię Śpiącej Królewny poprzez Maleficent (w tej roli fenomenalna Angelina Jolie), tak i w tym przypadku, główną postacią staje się czarny charakter.

Cruella de Vil

Czy też Cruella deMon (za polskim, błyskotliwym tłumaczeniem), którą poznajemy w książce Dodie Smith “101 dalmatyńczyków”, a później za sprawą kilku ekranizacji, to wyjątkowo mroczna, diaboliczna postać. Jest szefową domu mody i marzy o stworzeniu kolekcji futer z dalmatyńczyków – żeby osiągnąć swój cel, skupuje (a kiedy zachodzi taka konieczność) nawet porywa, szczeniaki tej rasy. Cruella jaką znamy z dzieciństwa to kwintesencja zła!

Fabuła “Cruelli” skupia się na młodości projektantki – znanej wcześniej jako Estella. Jak można wnioskować po zwiastunach, dowiemy się, co popchnęło dziewczynę w ramiona szaleństwa i obsesji na punkcie dalmatyńczyków. Estella mieszka w Londynie lat 70 i próbuje zrobić karierę. Szybko jej talent i kreatywność zostają zauważone przez legendę mody – Baronową. Praca dla bezwzględnej kobiety doprowadzi w końcu Estellę do przemiany w Cruellę. 

Obsada i twórcy

Tytułową bohaterkę gra Emma Stone – zdobywczyni Oscara za musical “La La Land” i dramat “Birdman”, znana również jako ukochana Spidermana lub “Łatwa dziewczyna”. W opozycji do niej stoi Baronowa, grana przez Emmę Thompson – również dwukrotną laureatkę Oscara, za filmy “Rozważna i romantyczna” i “Powrót do Howards End”. 

Na ekranie pojawi się też Joel Fry (“Yesterday” i “Requiem”), Mark Strong (“Sherlock Holmes” i “Kingsman”), Emily Beecham (“Ave, Cezar!”), czy Paul Walter Hauser (“Jestem najlepsza. Ja, Tonya”). 

“Cruelle” wyreżyserował Craig Gillespie, twórca takich filmów jak wspomniana wcześniej “Ja, Tonya” oraz “Czas Próby”. Za scenariusz odpowiadają Dana Fox i Tony McNamara. Co ciekawe, jedną z producentek jest Glenn Close, która również wcieliła się w postać Cruelli, w filmie z 1996 roku. 

Premiera

“Cruella” zadebiutuje w kinach 28 maja tego roku. W związku z trwającą pandemią, Disney zdecydował się tego samego dnia wrzucić film na swoją platformę Disney+ (która nie jest jeszcze dostępna w Polsce). Gwiazdorska obsada i zwiastuny podpowiadają nam, że prequel “101 dalmatyńczyków” to kawał niezłego kina. Oprócz świetnej rozrywki, film zagwarantuje powrót do czasów dzieciństwa i spojrzenia na nie z zupełnie nowej perspektywy. 

Średnia ocena: 5 / 5. Liczba głosów: 1

Adrianna Juranek

Ekspert w dziedzinie literatury, licencjatka filologii śródziemnomorskiej. Pasjonatka podróży, egzotycznej kuchni oraz popkultury. Wolne chwile poświęca na fitness, długie spacery lub seriale.

Zostaw odpowiedź