Zbliżenie na pistacje na ciepłym, brązowym tle.

Olej pistacjowy - właściwości i zastosowanie

adobe stock

Czy wiecie, że 26 lutego obchodzimy Światowy Dzień Pistacji? Nie dziwi fakt, że te małe i mocno zielone, otulone w skorupkę orzechy znajdują tylu zwolenników. Stanowią idealną, a także smaczną alternatywę dla wysokokalorycznych przekąsek. Ich, stosunkowo, nie najniższa cena niekiedy odstrasza potencjalnych klientów, ale mało kto zdaje sobie sprawę, że to nie tylko inwestycja w naturalne smakołyki, ale także w witaminy. Dodawane do ciast lub lodów nadają potrawom pięknego wiosennego koloru. Pochodzą z Azji, a dokładniej z Iranu i Iraku, choć uprawiane są także w Turcji i Syrii. Zielone orzechy zna prawie każdy, ale mało kto słyszał o niezwykłym i bogatym w działanie oleju pozyskiwanym z owoców pistacji.

Olej pistacjowy

Zastosowanie

Jest on prawdziwym źródłem witamin, przede wszystkim witaminy E, ale także B1 i C, które sprawiają, że znajduje on szerokie zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. Ma zielonkawy kolor, choć podczas rafinacji nieco blednie i jego odcień przechodzi w żółte tony.

Olej pistacjowy jest źródłem kwasu linolowego, oleinowego oraz oleopalmitynowego. Stosuje się go w kosmetykach najczęściej jako bazę do maści, gdyż jest świetnym rozpuszczalnikiem wielu cennych składników czynnych. Zawarta w nim witamina E przynosi spektrum korzyści: poprawia wygląd skóry, chroniąc ją przed wysuszeniem; pomaga w walce z niedoskonałościami, stymuluje wzrost włosów, a także utrzymuje ich elastyczność. Sprawdzi się idealnie do ich olejowania, zarówno na całej długości, jak i przy zabezpieczaniu końcówek. Zaletą tego surowca jest także ochrona przed negatywnym oddziaływaniem promieniowania UV.

Oprócz benefitów płynących z użytkowania zewnętrznego, można zauważyć również działania prozdrowotne oleju. Ten pistacjowy eliksir pomaga w obniżeniu poziomu złego cholesterolu (LDL), a także trójglicerydów, tym samym wspierając układ sercowo-naczyniowy. Działa korzystnie na przemianę materii, poprawia metabolizm, co przyczynia się do utraty zbędnych kilogramów. Olej pistacjowy to także idealne wsparcie przy naturalnym odtruwaniu organizmu, a to wszystko za sprawą zawartości przeciwutleniaczy.

Przeciwskazania

Należy pamiętać, że we wszystkim najważniejszy jest umiar. Olej pistacjowy może przynieść szereg korzyści, gdy używamy go w odpowiednich dawkach. Jego nadmiar powoduje często nudności, a także zawroty głowy. Kobiety w ciąży powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem. Należy także pamiętać, że olej pistacjowy może zakłócić działanie niektórych leków na receptę, dlatego w tym przypadku również przydatna będzie konsultacja.

Avatar of Marta Brancewicz
Studentka filologii polskiej, a także kultury i praktyki tekstu. Z zawodu pianistka, stąd zamiłowanie do muzyki klasycznej. Pasjonatka krajobrazowych widoków, podróży, animacji z dziećmi, a nade wszystko pisania. Interesuje się analizą reklam i szeroko rozumianą komunikacją wizerunkową.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *